Jak przechowywać świece?
Właściwe przechowywanie świec pozwala nam cieszyć się dużą kolekcją zapachów odpowiednich na różnego rodzaju okazje, pory roku czy przeznaczonych do różnego typu pomieszczeń. Świece w szkle z reguły mają spore pojemności, dlatego, aby móc cieszyć się ich właściwościami od pierwszego do ostatniego palenia, warto znać zasady prawidłowego przechowywania świec.
Właściwe przechowywanie świec – dlaczego warto?
Źle przechowywane świece tracą swoje oryginalne właściwości – odkształcają się, kruszą, zmieniają kształt albo tracą kolor.
Poza tym nieodpowiednio zabezpieczone świece mogą tracić swój zapach, a to przecież na nim z reguły zależy nam najbardziej. Często zdarza się, że nie palimy naszych świec codziennie, zwłaszcza gdy mamy ich kilka. By dobrze rozgrzać dużą świecę, potrzebujemy kilka godzin, dlatego najczęściej palimy je w wolne dni, kiedy po prostu mamy na to czas.
Duża świeca może być z nami zatem nawet przez kilka tygodni czy miesięcy, a ze świec sezonowych możemy korzystać nawet przez kilka lat.
Jak przechowywać świece zapachowe?
Świece zapachowe muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, która nie może być ani za niska, ani zbyt wysoka. Ważne jest także, aby do świecy nie dostawała się wilgoć i aby nie narażać jej na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Kluczowe jest właściwe przygotowanie świecy do jej przechowywania, a także wybór miejsca, w którym będziemy ją trzymać. Różnicę może zrobić nawet to, w jakiej pozycji będziemy przechowywać świecę (poziomo czy pionowo).
Jak widać, czynników wpływających na jakość naszych świec jest sporo, lecz z całą pewnością opłaca się je poznać. A zatem do dzieła! Dowiedzcie się, jak przechowywać świece.
W jakiej temperaturze przechowywać świece?
Wosk, także i sojowy, jest wyczulony na zmianę temperatur, dlatego przede wszystkim naszym świecom powinniśmy zapewnić stabilne warunki przechowywania. Najlepszy zakres temperaturowy to pomiędzy 0 °C a 27 °C.
Zbyt niska temperatura może powodować łamanie wosku, a zbyt wysoka będzie wywoływać odkształcenia.
Dlatego świec zapachowych w żadnym wypadku nie wkładamy do lodówki, aby uniknąć wahań temperatur. Nie narażamy ich, też na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Odziaływanie światła, także tego sztucznego, może powodować wyblaknięcie świecy, dlatego warto zapewnić jej odpowiednie zacienienie.
Gdzie przechowywać świece?
Świece sojowe najlepiej przechowywać w miejscu, w którym jest stosunkowo chłodno i sucho.
Wiemy już, że świece nie tolerują ujemnych temperatur ani upałów. Z kolei zawilgocenie świecy będzie skutkowało późniejszymi problemami z jej rozpaleniem. Wysoka temperatura i wilgotność skutkują także nadmierną dyfuzją zapachu. Przechowywanie w suchym miejscu jest niezwykle istotne w przypadku świec pozbawionych przykrywki oraz świec tradycyjnych. Dobrym pomysłem jest natomiast schowanie ich do zamykanego pojemnika, który następnie umieścimy w ciemnym miejscu – w szafce, szufladzie czy komodzie.
Jak zabezpieczyć świece zapachowe?
Jeżeli dobrze zabezpieczysz świecę przed jej schowaniem, zyskasz pewność, że jej kolejne użytkowanie będzie równie przyjemne, co poprzednie. Poznaj nasze kroki zabezpieczające, które warto wykonać przed schowaniem świecy, z której nie będziesz korzystać przez dłuższy czas.
- Przycinanie knota: knot świecy powinniśmy przycinać do ok. 5 mm. Najwygodniej będzie nam zabieg ten wykonać, kiedy do dyspozycji mamy trymer do knota. To narzędzie przyda nam się zwłaszcza do świec w szkle.
- Usuwanie zanieczyszczeń: po przycięciu knota, oglądnijmy dokładnie wosk. Sprawdźmy czy nie ma w nich żadnych zanieczyszczeń: kawałków knota, owadów itp. W razie potrzeby, delikatnie się ich pozbądźmy.
- Zamknięcie świecy: przechowywane świece powinny zostać szczelnie zamknięte. Jeżeli do naszej świecy była dołączona pokrywka, skorzystajmy z niej. Jeżeli nie mamy wieczka, dobrym rozwiązaniem będzie owijanie wierzchu świecy folią spożywczą lub też woreczkiem foliowym. W ten sposób zapewniamy sobie trwałość zapachu. Pamiętajmy jednak, by nie zamykać świecy, kiedy jest ona jeszcze ciepła. W przeciwnym razie możemy mieć problem z jej ponownym otwarciem.
Przechowywanie świec latem
Z uwagi na wysokie temperatury, ale i częste ich zmiany, w lecie powinniśmy w szczególny sposób zadbać o nasze świece.
Pamiętajmy, że świece, a szczególnie wosk, niezbyt dobrze znosi upały oraz intensywne nasłonecznienie. Spróbujmy zatem w domu znaleźć zacienione miejsce, w którym temperatura nie będzie przekraczać 27 stopni Celsjusza. Świetnie, kiedy w naszym domu znajduje się spiżarka lub też komórka, w której nie ma okien. W żadnym razie świec nie powinniśmy natomiast trzymać w piwnicy (gdzie zazwyczaj panuje duża wilgotność) ani na strychu (z uwagi na bardzo wysokie temperatury).
Jeżeli natomiast nasze świece latem mają pełnić rolę dekoracyjną i nie chcemy ich chować, dobrze jest po prostu przestawić je w miejsce, w którym nie będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem trzymanie ich na parapecie czy nawet w niedalekiej odległości od okna.
Przechowywanie świec zimą: jak przechowywać świece w sezonie zimowym?
Jeżeli mamy swoje ulubione zapachy, po które sięgamy jesienią albo chociażby wyłącznie podczas świąt Bożego Narodzenia, powinniśmy zabezpieczyć je na sezon zimowy. Tak naprawdę powinniśmy trzymać się tych samych zasad, jakie zachowujemy podczas lata. Zapewnijmy więc naszym świecom właściwą temperaturę (w zimie lepiej nie trzymajmy ich w nieogrzewanych pomieszczeniach, jak np. garaż, ale też odsuńmy je od kaloryferów)) oraz nie wystawiajmy ich na bezpośrednie działanie słońca. Zimą co prawda jest go znacznie mniej, ale dla wosku jest ono równie szkodliwe. Nawet tego o naturalnym kolorze, na którym od słońca mogą pojawić się nieestetyczne plamy.
Jak przechowywać świece wiosną i jesienią?
Jesienią i zimą, podczas długich wieczorów, najchętniej sięgamy po nasze ukochane świece. Wiosna to natomiast czas, w którym na półkę odkładamy cięższe zapachy cynamonowe czy korzenne, a przestawiamy się na bardziej świeże i orzeźwiające aromaty. Odpowiednio zabezpieczone z całą pewnością przetrwają do kolejnego sezonu jesienno-zimowego. Wiosną, w ciągu dnia na zewnątrz mogą panować już naprawdę wysokie temperatury, dlatego dla naszych świec znajdźmy odpowiednio zacienione miejsce, które nie będzie zbytnio się nagrzewać.
Jak długo można przechowywać świece sojowe?
Świece sojowe możesz palić przez wiele lat od ich zakupu. Najlepiej jest jednak zużyć je w przeciągu od 12 do 18 miesięcy. Po tym czasie nie musisz jednak martwić się o ich zepsucie, zapach świec może jednak tracić na intensywności, podobnie jak ich kolor. Odpowiednie przechowywanie świec oczywiście proces ten będzie skutecznie hamować.
O informację na temat czasu i sposobu przechowywania konkretnej świecy, o ile nie jest ona podana na opakowaniu, warto zapytać producenta. Okres ten może różnić się w zależności od marki i rodzaju zastosowanych składników.
Jak przechowywać świece tradycyjne?
Świece tradycyjne, czyli takie, które pozbawione są osłonek, przechowujemy w podobny sposób, jak świece zapachowe. Niemniej jednak powinniśmy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów:
- świecy nigdy nie zostawiamy na słońcu, które odbarwia wosk i powoduje jego topnienie. To natomiast niekorzystnie wypływa na wygląd naszej świecy, deformuje ją i wykrzywia.
- Świece wolnostojące zawsze umieszczajmy na specjalnie przeznaczonej do tego podstawce lub tacy i to bez względu na to, czy aktualnie jest ona zapalona czy też nie. Wosk może bowiem spowodować nieodwracalne odbarwienia lub plamy na niektórych materiałach. Znacznie bezpieczniej jest zatem trzymać tego rodzaju świecę na talerzyku czy nawet w lampionie lub latarence.
- Dbajmy o knot świecy, przycinając go na odpowiednią długość (ok. 5 mm). Właściwie przycięty knot to pewność, że świeca wypalać będzie się równomiernie i czysto. Kiedy będzie zbyt długi, może powodować kopcenie i nierówne palenie się wosku.
- Świece tradycyjne podczas palenia, ale i po ich zgaszeniu, nie powinny być ustawiane zbyt blisko siebie. Wytapiający się wosk może bowiem powodować ich sklejanie się, a zbyt wysoka temperatura spowodowana zbyt bliską odległością innej, palącej się świecy, może być przyczyną nierównomiernie wytapiającego się wosku. Ustawione w ten sposób świece znacznie bardziej narażone są na rozlewanie się. Informację o odległości, jaką powinno się zachowywać pomiędzy pojedynczymi świecami znajdziesz na etykiecie lub na samej świecy.
- Dla bezpieczeństwa, nie zostawiajmy palących się świec na oknie, w okolicach firanek i innych tekstyliów, a także materiałów łatwopalnych.
- Zakurzoną świecę możemy przetrzeć nawilżanymi chusteczkami lub rajstopami. Dodatkowych porad odnośnie do bezpiecznego czyszczenia świec najlepiej jest szukać u producentów.
- Świece tradycyjne, które chcemy przechowywać, zawsze zabezpieczajmy folią spożywczą lub woreczkiem foliowym, by nie narażać ich na negatywny wpływ wilgoci.
Jak przechowywać świece z wosku pszczelego?
Świece z wosku pszczelego, podobnie jak świece zapachowe, mogą stać się wyjątkową dekoracją domu. Wykonywane są z naturalnych składników, jednak w przeciwieństwie do świec sojowych, nie są wegańskie. Aby nasza świeca z pszczelego wosku dobrze się paliła i cieszyła nasze zmysły swym słodkim, miodowym zapachem, musi być odpowiednio przechowywana również wtedy, kiedy z niej nie korzystamy. Przede wszystkim konieczne jest unikanie za wysokich i zbyt niskich temperatur.
W lecie trzymajmy świece z daleka od okna, w zimie w odpowiedniej odległości od kaloryfera. Nie narażajmy ich na zbyt suche powietrze ani też na nadmierną wilgoć. Naturalny wosk wyróżnia trwałość, jednak nieprawidłowe przechowywanie świec może mieć niebagatelny wpływ na ich wygląd i właściwości. Konieczne jest także cykliczne oczyszczanie świec z resztek knota oraz nadtopionego wosku, a także regularne przycinanie knota. Zakurzoną świecę możemy włożyć pod strumień wody o małym ciśnieniu, a następnie delikatnie osuszyć ją papierowym ręcznikiem – jednak bez pocierania. Przy paleniu świec z pszczelego wosku należy natomiast zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.